Erkeklerde heyecanlandığında taburcu ne demektir?

uyarma üzerine yağlayıcı salınımı

Yakınlık sırasında daha güçlü cinsiyetten az miktarda sıvının salınması, doğanın sağladığı tamamen doğal, normal bir süreçtir. Herhangi bir hastalığın yokluğunda, bu sıvı, keskin, hoş olmayan bir koku, kalın ve viskoz bir kıvam olmaksızın şeffaftır. Makalede, erkeklerde heyecanlandığında neyin yayıldığını, bu sırrın gerçekleştirdiği işlevleri ve hangi işaretlerin normal olduğunu ve neyin bir ihlali gösterdiğini ayrıntılı olarak öğreneceksiniz.

Erkeklerde, üretradan akıntı kadınlardaki kadar yaygın değildir. Bu süreç, genitoüriner organların herhangi bir hastalığının seyrini gösterebilir, ancak bazı durumlarda doğal ve hatta gereklidir. Sözde libidinal üretra - cinsel uyarılma veya sabah ereksiyonu sırasında üretradan az miktarda şeffaf kalın mukus salınımı hakkında konuşuyoruz.

Bu gibi durumlarda salgılanan, pre-seminal sıvı veya pre-ejakülat olarak da adlandırılan mukus hacmi genellikle birkaç damlayı geçmez, ancak bazı erkeklerde bu rakam beş mililitreye çıkar. Patolojik dış değişikliklerin yokluğunda, bu, hastalığın bir semptomu değil, bireysel bir özellik olduğu için endişe verici olmamalıdır.

Erkeklerde yağlama, heyecanlandığında, sünnet derisinin epitelinde bulunan bezler tarafından salgılanan smegma da içerir. Bu maddenin amacı, ereksiyon sırasında sünnet derisinin kıvrımlarından penis başının kolay, yaralanmadan çıkmasını sağlamaktır. Smegma, preputial kesede birikir ve ölü epitel hücreleriyle birlikte patojenik mikroorganizmaların çoğalması için mükemmel bir üreme alanı sağlar. Enfeksiyöz ve enflamatuar patolojilerin gelişmesini önlemek için, samimi hijyeni dikkatlice gözlemlemek, penisi akan suyla günde iki kez durulamak ve temiz iç çamaşırı kullanmak gerekir.

Erkeklerde heyecan üzerine mukus atılması, prekumun dış özellikleri, patolojik süreçler sırasında rengi ve kokusu değişir. Yeşilimsi sarı bir ton ve keskin bir koku elde ederek, kandaki safsızlıkların görünümü diğer ağrılı semptomlardan daha erken ortaya çıkabilir. Ereksiyon sırasında salgılanan sıvının durumunu izlemek ve değişiklikleri fark ettikten sonra mümkün olan en kısa sürede bir üroloğa danışmak gerekir. Bu, hastalığın en erken aşamada teşhis edilmesini mümkün kılarak tedaviyi büyük ölçüde kolaylaştıracak ve komplikasyonların gelişmesini önleyecektir.

Ön ejakülatın biyolojik işlevleri

ön ejakülatın biyolojik fonksiyonları

Erkek kayganlaştırıcının uyarıldığında iki ana işlevi vardır:

 • Cinsel ilişki sırasında penisin kadının vajinasına yumuşak ve serbest girişi - glans penisini mikro travmadan korur.
 • Gebe kalma olasılığını artırmak - pre-seminal sıvı vajinal ortamın asitliğini düşürür. Boşalma sırasında vajinanın asidik ortamına giren spermlerin çoğu ölür veya yumurtaya ulaşmak ve döllenmesi için gereken hareket kabiliyetini kaybeder. Ön ejakülat, spermi yaşama kabiliyetini tehdit eden dış koşullardan korur ve böylece erkek üreme hücrelerinin güvenliğini sağlar. Ek olarak mukus, üretranın duvarlarından idrar yaptıktan sonra biriken ürik asidi gidermeye yardımcı olur.

Cinsel uyarılma sırasında sıvının salınması, cinsel ilişki sırasında penisin kadının vajinasına girişini kolaylaştırmak için tasarlanmış normal bir süreçtir. Ön ejakülat ayrıca, spermin aktiviteyi sürdürmesi ve yumurtayı dölleme kabiliyeti için gerekli olan vajinanın asitliğini de düşürür.

Hastalıkla ilgili değişiklikler neler söylüyor

mukustaki değişiklikler

Boşalma öncesi parametrelerdeki çeşitli değişiklikler endişe yaratır. Bir uzmana acil ziyaretin nedenleri şunlardır:

 • Sıvının renginde değişiklik - grimsi, yeşil veya sarı renkte olabilir (pürülan içeriklerin varlığını gösterir).
 • Kan kirleri.
 • Bulanık.
 • Lor benzeri tutarlılık.
 • Hoş olmayan, küflü koku.

Bu işaretler iltihaplanma sürecini gösterir. Bu durumda, genellikle aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • Alt karın bölgesinde ağrı.
 • İdrar yaparken kesmek.
 • Sık sık tuvalete küçük bir şekilde gitme dürtüsü.
 • Yüksek sıcaklık.
 • Deri bölgelerinin hiperemi.
 • Dinlenme sırasında üretradan cerahatli akıntının ortaya çıkması (cinsel uyarılma yokluğunda).

Mukus, ameliyat sırasında prostat ve genitoüriner sistemin diğer organlarında postoperatif komplikasyonların gelişmesi sırasında üretradan salgılanabilir.

Ereksiyon olmadığında berrak sıvı salınımı, etken maddesi streptokok, stafilokok, E. coli olan patolojinin semptomlarından biridir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla enfekte olduğunda da benzer bir durum gözlenir. Bu gibi durumlarda şuna dikkat edin:

hastalığın varlığını ne gösterir
 • Dış üreme organlarının hiperemi.
 • Penis ve skrotumda kaşıntı hissi.
 • Alt ekstremitelerde şişlik.

Bir adam prekumda sevimsiz kalıntılar fark ettiyse, acilen kalifiye bir doktora danışması gerekir, çünkü bu kandidiyazın varlığını gösterir. Bu enflamatuar hastalığa fırsatçı mikroflora olan Candida cinsinin mantarları neden olur. Normal şartlarda vücuda herhangi bir zarar vermeden var olurlar. Negatif dış faktörlerin etkisi, bağışıklığın zayıflaması, mantarların hızlı çoğalmasına ve hastalığa neden olan bir forma geçişine katkıda bulunur.

Prekumda az sayıda sperm bulunur, bu da gebe kalmayı mümkün kılar. Bu nedenle, bir çift hamilelik planlamıyorsa, sadece cinsel ilişki sırasında değil, aynı zamanda ön sevişme sırasında da doğum kontrol hapları almalı veya diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmalıdır.

Prekum hamilelikle ilişkilidir

Doktorların heyecanlı bir şekilde erkeklerden taburcu edilip gebeliğe yol açıp açmayacağına dair soruları duyması nadir değildir. Bu sıvının önemsiz miktarda spermatozoa içerdiği kanıtlanmıştır, bu nedenle küçük de olsa gebe kalma olasılığı vardır. Dahası, sperm hücrelerinin sayısı ne kadar fazlaysa, pre-seminal sıvıda o kadar fazla olacaktır.

Yumurtlamanın hangi gününde cinsel ilişkinin gerçekleştiği dikkate alınmalıdır. Yumurta olgunlaşıp folikülden çıkmışsa ve rahim ağzı hafif açıksa başarılı döllenme için bir sperm yeterlidir.

Ayrıca, tekrarlanan cinsel temasla gebelik olasılığı artar. Bunun nedeni, bir sonraki ilişki sırasında ön ejakülat ile salgılanan üretral kanalın mukoza zarında sperm izlerinin kalmasıdır. Üretradan geçen asidik idrar ortamı kalan spermi nötralize ettiğinden, gebe kalmayı önlemek için bir erkeğe idrar yapması önerilir.